Herbář

Aloe pravá

ALOE VERA

Obsahové látky:

Obsahuje antrachinonové glykosidy s převažujícím obsahem aloinu, volné antrachinony, aminokyseliny fenylalanin. velmi četné jsou aktivní polysacharidy.

Léčebné účinky:

Užívá se při zástavě menstruace, zánětu mízních uzlin, střevních parazitech a hemotoidech. Má čistící a detoxikační účinky. Vnitřně slouží při onemocnění trávicí soustavy a zácpě, neboť je velmi účinné projímadlo. Užívá se i při diabetu, k posílení imunity, při kožních problémech, nebo hypotezi, bolestech hlavy a závratích.

Bazalka

BAZALKA PRAVÁ

Obsahové látky:

Má vysoký obsah vitamínu C a antioxidační účinky. Nať a listy je možné sklízet průběžně po celý rok, avšak aktivní látky
obsažené v rostlině dosahují nejvyšších koncentrací v době květenství.
Kvetoucí čerstvou nať je možné sušit, zamrazit nebo naložit do oleje,
octu nebo bílého vína.

Léčebné účinky:

V tradičním lidovém
léčitelství je používána převážně při léčbě žaludečních potíží a
nadýmání. Stimuluje tvorbu žluči a má močopudné účinky. Usnadňuje
odkašláván a pomáhá tím při nachlazení. Podporuje tvorbu mateřského
mléka u kojících žen.

 

Čili paprička

ČILI PAPRIČKA

Obsahové látky:

Kromě jiných látek obsahuje vitamín C a vitamíny skupiny B. Používají se plody s typickou pálivou chutí obsahující ve velkém
množství rostlinný alkaloid kapsaicin. Jako doplněk stravy nebo jako
koření jsou plody užívány celosvětově v různých kulturách pro své
schopnosti ničit cizorodé bakterie. Je považována za afrodisiakum.

Léčebné účinky:

V lidovém léčitelství se používá jako prostředek k podpoře krevního oběhu, jako
doplněk při léčbě artritidy a revmatu. Pozitivně ovlivňuje zažívání
podporou tvorby slin, ochranného hlenu a přispívá k regeneraci žaludeční
sliznice a žaludeční stěny při poškození vlastními enzymy

Česnek

ČESNEK KUCHYŇSKÝ

Obsahové látky:

Obsahuje více než 400 účinných látek. Především 0,1-0,25% silice vázané na glykosidy, až 0,4% alliinu. Dále je přítomen ajoen, saponiny a fytoncidy. Allicin je biologicky aktivní, neboť má mimo jiné antibiotické účinky, a to v širší míře než klasická antibiotika.

Léčebné účinky:

Podporuje trávení, vypuzuje parazity, tlumí tlumí nádorové bujení, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu i tuku v krvi. Zlepšuje střevní mikroflóru, v trávicím traktu působí antibioticky, zlepšuje sekreci jeho žláz.

 

Dobromysl

Dobromysl obec.

Obsahové látky:

Celá nadzemní část rostliny obsahuje mnoho léčivých látek a používá se ve formě čajového nálevu, odvaru, koupele a k inhalacím. Bylina jinak nazývaná oregano má široké uplatnění především ve středomořské kuchyni

Léčebné účinky:

K hlavním složkám patří vonné silice, třísloviny, hořčiny a flavonoidy.Při vnitřním podání podporuje uvolnění a odstranění hlenu ze sliznic dýchacích cest. Antisepticky působí a pomáhá při chronickém kašli, průduškových zánětech a chřipce. Při migrénách tlumí bolesti hlavy a zubů, uspává a uvolňuje hladké svalstvo při menstruačních křečích a všeobecně klidní nervovou soustavu a zlepšuje náladu.

Hlíva ústřičná

hlíva ústřičná

Obsahové látky:

V plodnicých byl nalezen mevinolin, lektin a především glukan. Dále jsou obsaženy bílkoviny, asi 18 mastných kyselin, z nichž tvoří asi 55% kyselina linolenová a 40% kyselina olejová, steroly, vitamíny skupiny B, vitamín C a K.

Léčebné účinky:

Zmírňuje křeče, posiluje slezimu a odstraňuje nadměrné vlhko. Hlavní účinnou látkou jsou glukany, které v kombinaci s dalšími obsahovými látkami působí příznivě u nemocných s rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, astmatu, artritidě i osteoporóze a vleklých zánětech.

Jahodník

jahodník lesní

Obsahové látky:

Rostlina je bohatým zdrojem antioxidantů, vitamínu C, draslíku, kyseliny listové a esenciálních olejů.

Léčebné účinky:

V lidovém léčitelství původních obyvatel je zdůrazňován všeobecný čistící účinek.Pomáhá při látkové výměně, působí protizánětlivě a močopudně. Zklidňuje podrážděný žaludek a ledvinové obtíže. Kořen aplikovaný samotný působí protiprůjmově.Klidní nervovou soustavu.

Kotvičník zemní

Tribulus terr.

Obsahové látky:

Rostlina obsahuje především sapogeniny, a to chlorogenin, gitogenin, diosgenin, ruscogenin, hecogenin a další. 12% bílkovin, 2,5% tuku, 40% sacharidů, 27,8% vlákniny a 16,7% minerálních látek. Dále asi 2,8% steroidních saponinů, alkaloidy harman.​

Léčebné účinky:

Tonizuje a vyživuje organizmus, čistí krev, zlepšuje vidění, posiluje kosti a šlachy, podporuje tvorbu semene. Rostlina má velmi široké spektrum využití a ovlivňuje řadu životních funkcí. Předevsím je to celkový tonifikační a obecně zlepšující vliv na organizmus, zvláště po těžkých nemocech a fyzické námaze. Pozitivne ovlivňuje fyziologickou funkci ledvin.

Levandule

Levandule lék.

Obsahové látky:

Pěstuje se pro květ, celou nať nebo samotnou silici ve formě éterického oleje, který je získáván destilací. Pěstováním v našich zeměpisných podmínkách je obsah účinných látek nižší.Květ obsahuje vonné silice, třísloviny,hořčiny a pryskyřice. Obsah silic je v nati nižší, tříslovin vyšší.

Léčebné účinky:

Pro své zklidňující účinky je květ součástí směsí bylinek užívaných při migrénách, kdy mírně snižuje krevní tlak a celkově klidní nervovou soustavu. Uvolňuje svalové křeče, ulevuje také při kašli a nachlazení a působí proti nespavosti a při závratích.Levandule má vliv na zvýšení vylučování žluči, při nechutenství podporuje činnost střev a slinivky břišní a pomáhá při plynatosti, žaludečních neurózách, průjmech a nadýmání.

Meduňka

Meduňka lékař.

Obsahové látky:

Pro průmyslové potřeby ve farmacii a kosmetice se pěstuje v polních kulturách. Z rostliny je destilací získávána aromatická silice ve formě éterického olejeMezi významné obsahové látky patří silice, flavonoidy, třísloviny, hořčiny, slizovité látky, organické kyseliny a enzymy. 

Léčebné účinky:

Má zklidňující a protikřečové účinky a pomáhá při potížích zažívacího traktu a srdce nervového původu, při migréně a obecně psychických problémech a poruchách spánku.Stimuluje tvorbu žluče a pomáhá i při žaludečních potížích, dlouhodobě užívána snižuje hladinu krevního cholesterolu.Má antibakteriální a virustatické účinky a úspěšně se využívá ve formě extraktu nebo lihového nálevu proti herpetickým virům.

 

Pazvonek

pazvonek čínský

Obsahové látky:

Obsahuje sloučeniny na bízi sterolů a pentacyklických triterpenů, např. beta spinasterol, některé stigmasteroly, taraxerol, taraxerylacetát. Sacharidy, zastoupené převážně polyfruktózanem inulinem a volnou fruktózou.

Léčebné účinky:

Užívá se při prázdnotě sleziny, žaludku, krve a čchi, ale rovněž při ochablosti končetin, palpitaci, záduše a vyhřeznutí dělohy i konečníku. Tinifikuje oraganizmus a užívá se při chronické únavě.

Pupečník as.

gotukola

Obsahové látky:

Pupečník asijský obsahuje především triterpenoidy, hlavně asiatikosid, madecassosid, thankunisid, brahmosid, kyseliny asiatikovou a madecassikovou. Tyto sloučeniny prokázaly výrazný hojivý a regenerační účinek při léčbě nejrůznějších poranění.

Léčebné účinky:

Odstraňuje horko, podpporuje výměnu vody, užívá se při ataku větrem. Léčí bolesti břicha, průjem, zvracení a dyzenterii, žloutenku způsobenou vlhkostí a horkem. Užívá se na vnitřní a vnější poranění, má protizánětlivé a antibakteriální účinky, zbavuje bolesti a detoxikuje.

Rakytník

Rak.rašetlákový

Obsahové látky:

Celá rostlina rakytníku je vyjímečná obsahem široké škály biologicky aktivních látek. V kůře větví je do 10% tříslovin, akjakoid eleagnim a byl zde nalezen i biogenní amin serotonin. V listech jsou kromě vitamínu C (až 370mg) a tříslovin (8%) obsaženy i bioflavonoidy a kumariny. Dále obsahuje vitamíny A,B1,B2,B6,E,K1 a F.

Léčebné účinky:

Z rakytníku lze používat všechny jeho části. Léčí kašel a umožňuje vykašlávání, zlepšuje trávení a odstraňuje stagnaci potravy, likviduje krevní stáze a stimuluje krevní oběh. Plody se používají především k posílení imunity, při nádorových onemocněních, v rekonvalestenci nebo nepříklad po chemoterapii.

Stevie sladká

stevie sladká

Obsahové látky:

Deriváty steviolových gykosidů, tzv. steviosidů. Nejproslavenější jsou látky nazvané rebaudiosid C, D, E, steviosid, dulkosid, steviolbiosid. Látky jsou stálé za tepla, jejich pH je neměnné a nekvasí. Cyklamát a sacharin se časem ukázaly jako mírně karcinogenní, tak je stévie v Japonsku začala pomalu vytlačovat a dnes má 40% podíl na trhu s umělými sladidly

Léčebné účinky:

Sladidla na bázi steviosidu se navíc ukázaly jako vhodný prostředek v boji proti zubnímu kazu, neboť likviduje řadu patogenních bakterií ústní mikroflóry. Hodí se k výrobě zubních past a žvýkaček.

 

 

Zázvor

Zázvor obecný

Obsahové látky:

Čerstvý zázvor obsahuje průměrně ve 100 g 80,9 g vody, 2,3 g bílkovin, 0,9 g tuků, 12,3 g sacharidů a 2,4 g vlákniny. Z minerálních látek je nejvíce zastoupen draslík (415 mg/100 g), hořčík (43 mg/100 g), fosfor (34 mg/100 g) a vápník (16 mg/100 g). Zázvor je i zdrojem vitaminů – nejhojněji je zastoupen vitamin C (5 mg/100 g)

Léčebné účinky:

Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Kromě toho podporuje chuť k jídlu, a zároveň usnadňuje trávení a napomáhá při žaludečních nevolnostech. Ostatně i cestovní nevolnost se dá za pomoci zázvoru utlumit. Velice využívaný je zázvor jako prevence proti chřipce a nachlazení.

Ženšen pravý

Panax ginseng

Obsahové látky:

Kořen obsahuje především 2-3% triterpenoidních saponinových glykosidů a polysacharidy (panarax A,B,C,D,E,I,J,K,L aj.). Dále jsou přítomny aminokyseliny (serin, kyselina glutamová, tyrosin, leucin, arginin aj.), silice, peptidy, vitamíny (B1,B2,B12,C a PP) flavonoidy a minerální látky, zvláště draslík.

Léčebné účinky:

Ženšen pravý patří mezi nejvýznamnější léčivé rostliny, a to nejen tradiční čínské medicíny. Má velmi široké spektrum použití, rozhodně  však není všelékem.

Posiluje slezinu a plíce, vytváří tělní tekutiny, prospívá srdeční čchi. Užívá se při celkové slabosti, jejíž příčinou může být nadměrná ztráta krve, vysoká horečka, intenzivní pocení, silné zvracení nebo průjem. Dále při záduše, zhoršeném trávení, hojném močení, impotenci, zapomětlivost a závratích. Zvyšuje fyzickou a duševní odolnost organizmu vůči škodlivým vlivům prostředí a harmonizuje důležité životní funkce.

Zobrazeno: (2690)